Library of
Design, Art and Idea

Zai Bodrum

03.12.2019
Vol. 1

Zeytin, tarihteki din, mitoloji, kültür, sanat ya da sağlık konusu ayırt edilmeksizin tüm belgelerde efsaneleşmiş bir meyve olarak anılır. Bazen arınmanın, bazen bilgeliğin, bazense ölümsüzlüğün sembolü olan, binyıllardır toprağından dalına, meyvesinden yağına değer verilen zeytinin, insanın varoluşuyla birlikte doğduğu ve ağacının ilk ağaç olduğu kabul edilir. Ege’nin kıymetlisi ve tabii ki Bodrum’un da yerel değerlerinden birisidir.

Zeytinin eski deyişlerinden biri olan Zai kelimesi ise, zeytin ağacının gölgesinde düştüğümüz bir hayalin ismi oldu bizim için. Tarih boyunca bilgilerin kitaplarla aktarılmasında olduğu gibi, zeytin ağaçlarının da yüzyıllardır efsanelerini beraberinde taşıyarak günümüze gelmesi, bize hayalini kurduğumuz kütüphaneyi gerçekleştirmek için ilham sağladı. Bu ağacın anlamlı varoluşunu, tıpkı sembolize ettiği biçimde, insanların arındığı, bilgi sağladığı ve bilgiyi aktararak ölümsüzleştirdiği bir alan yaratma heyecanıyla değerlendirdik. Her birine bir sanatçı ismi verdiğimiz zeytin ağaçları içindeki Yeni Nesil Kütüphane Zai’yi de bu görüşle destekleyerek kapılarını tüm edebiyat ve sanat severlere açtık.

Fotoğraflar: Şener Yılmaz Aslan


Yeni Nesil Kütüphane Yeni Nesil Kütüphane Zai, “üçüncü mekan kütüphaneler” kavramından aldığımız ilhamla tasarlandı. Bilinen kütüphane anlayışı dışında, daha interaktif ve çok yönlü bir ortam yaratma fikri, mekanın yapısına ve hedefine taşındı. Okuyan kişiler için ev ve işyerinden sonra vakit geçirebilecekleri üçüncü mekan olma amacıyla kurulan Zai, misafirlerini sosyal ve kültürel bir alanla karşılıyor. “Oku, dinle, izle” felsefesiyle, farklı ilgi alanlarına da hitap eden mekanda, klasik kütüphanelerde bulunan kitap okuma alanının yanı sıra, film gösterimlerinin ve okumalarının yapıldığı bir cep sineması, yazarlar ve şeflerle düzenlenecek yemekler için bir atölye, klasik müzik severler için bir müzik dinleti alanı, atıştırmalıklar, özel çaylar ve değişik demleme yöntemleriyle hazırlanan 3. nesil kahvelerin servis edildiği bir kafe bulunuyor. Zai, bu yeni nesil kütüphane anlayışı ile misafirlerine zeytin ağaçlarının altında, sakin ve keyifli bir ortam sunuyor.

Vol. 1
Künye Libraries as a Heritage Structure