Library of
Design, Art and Idea

The Little Prince

"We are not sure about what planet are you from but we are sure that you know Asteroid B-612. If you have chosen to use this notebook, you must have The Little Prince at your bedside."

Dear Notebook Owner, We are not sure about what planet are you from but we are sure that you know Asteroid B-612. If you have chosen to use this notebook, you must have The Little Prince at your bedside. For once we do all agree, and that is about a book. Inside this notebook you will find translations of Antoine de Saint-Exupéry’s passages holding a special place in our hearts, by important Turkish writers as Cemal Süreya, Tomris Uyar and Selim İleri together with The Little Prince’s naive illustrations redraw by 7 different artists. As ERSA; we are very excited to be the designer of a notebook which has been a common savour of our world or maybe of other living creatures from far planets. Anyone who stands with us in this journey and share our excitement, thanks to you all; the artists who stand by us in this project under the umbrella of BoxinaBoxIdea and especially thanks to you, the owner of this notebook. Hoping you to enjoy your notebook as we enjoyed. As you may guess, our greatest thanks go to Antoine de Saint-Exupéry for making us believe that such a gorgeous tale can be for real... Greetings from ERSA
I showed my masterpiece to the grown-ups, and asked them whether the drawing frightened them. But they answered: “Frighten? Why should any one be frightened by a hat?” My drawing was not a picture of a hat. It was a picture of a boa constrictor digesting an elephant. But since the grown-ups were not able to understand it, I made another drawing: I drew the inside of a boa constrictor, so that the grown-ups could see it clearly. They always need to have things explained.

Defterin ve Takvimin Sevgili Sahibi;

Hangi gezegenden geldiğini bilmiyoruz ancak Asteroid B-612’yi bildiğine eminiz. Sonuçta bu defteri kullanmayı tercih ettiysen; evinde, başucunda en az bir Küçük Prens kitabı vardır... 

Belki de ilk kez hepimiz hemfikiriz, hem de bir kitap konusunda! 

Bu defterde, Antoine de Saint-Exupéry’nin kaleme aldığı, kalbimizde başka bir yeri olan pasajların; Cemal Süreya, Tomris Uyar, Selim İleri gibi önemli kalemler tarafından çevrilmiş metinlerini bulacaksın. Ayrıca Exupéry’nin Küçük Prens’le özdeşleşmiş naif çizimlerin 7 farklı illüstratör tarafından hazırlanmış yorumları da defterde seni bekliyor. 

ERSA olarak; dünyanın, hatta belki bilmediğimiz gezegenlerde bulunan canlıların ortak zevki Küçük Prens’in hikâyesinden esinlenerek bir defter oluşturma fikri bizi çok heyecanlandırdı. Box in a Box Idea çatısı altında her zaman yanımızda olan genç sanatçı arkadaşlarımıza ve tabii bu defterin sahibi olan sana, bu yolculukta da bizimle birlikte olduğun ve heyecanımızı paylaştığın için teşekkür ederiz. Senin de bu defteri en az bizim kadar keyifle kullanmanı dileriz. 

Ancak takdir edersin ki, en büyük teşekkür Antoine de Saint-Exupéry’e! Bizi bu muhteşem masalın gerçek olabileceğine inandırdığı için... 

Sevgiler, ERSA

İllüstratör: Ethem Onur Bilgiç


Bunları Biliyor muydunuz? 

  • Küçük Prens; dünyada, kutsal kitaplar ve Das Kapital’den sonra en çok dile çevrilen ve en çok satılan kitap. Her yıl yaklaşık iki milyon satıyor ve şu ana kadarki toplam satış miktarı 140 milyonu aştı. Dünya üzerinde toplamda 250’den fazla dil ve lehçeye çevrildi. Bu dillere Kongo dili olan Alur, Sardunyaca, Kuzey Arjantin’de 20 bin kişinin konuştuğu Toba gibi, belki de daha önceden duymadığınız diller de dâhil. Diller içinde farklı versiyonları da mevcut. Korece’de 47, Çince’de 50’den fazla farklı çeviri var. 
  • Küçük Prens’in ilk baskısı 6 Nisan 1943 yılında yayınlandı. Kitabın Türkçe’ye ilk çevirisi 1953 yılında Ahmet Muhip Dıranas tarafından yapıldı ve tefrika hâlinde yayımlandı. Şu ana kadar 100’den fazla farklı Türkçe baskısı yapıldı. 
  • Küçük Prens’in yaşadığı gezegenin adı olan B-612, 1993 yılında keşfedilen 46610 numaralı asteroide verildi. 46610 asteroidi olmasının sebebi, bu sayının bilgisayarcıların sıkça kullandığı on altılık sayı sisteminde (hexadecimal) B-612’ye (Fransızca: bésixdouze) denk gelmesi... 
  • Fransa Euro’ya geçmeden önce 50 Frank’ların üzerinde Küçük Prens ve Saint-Exupéry’nin resimleri bulunuyordu. 
  • Sinemada 11 filmi çekilen kitabın 9 tiyatro oyunu oynandı. Bunun dışında “Küçük Prens”in üç operası, iki radyo oyunu ve kitap için yazılmış 10 şarkı bulunmakta. Tabii bunlar bildiklerimiz, okul gösterilerini sayamadık! 
  • Dünya Savaşı sırasında görevi gereği 31 Temmuz 1944’te Akdeniz semalarında havalanan yazardan bir daha haber alınamadı. Ta ki 1998 yılında Marsilyalı bir balıkçının yazara ait bilekliği bulana ve 2004 yılında yine Marsilya kıyılarında yapılan araştırmalar sonucu uçağın enkazı bulunana kadar. Ölümünden 65 yıl sonra, bir Alman pilotu Hors Rippert, yazarın kullandığı uçağı düşürdüğünü itiraf etti ve “içinde kimin olduğunu bilseydim ateş etmezdim,” dedi.


Sherlock Holmes - 2017 Calendar and No... Unrepeatable