Library of
Design, Art and Idea

ERSA: İyi Tasarımın Peşinde 60 Yıl

22.01.2018
Sayı 19

Ersa’nın 60 Yıllık Uzun Tarihinin Kısa Hikâyesi…

1955 yılında askerden döndükten sonra Sivas’ta babasının ve amcasının işlettiği manifatura dükkânında çalışmaya başlayan Metin Atabey Ata, hayalinin peşinde 83 yıl yaşadı ve markasının baş mimari olarak çok sayıda ilki, hayaline ortak olanlara hediye etti. Bu yazı, bugün 60. yılını kutlayan Ersa’nın, sayfalara sığması çok da kolay olmayan uzun tarihinin kısa hikâyesidir…

1958’de Sivas’ta bir metal doğrama atölyesinde dönemin masa, karyola ve sandalye ihtiyacına yönelik üretim faaliyetlerine başlayan Metin Atabey Ata, 1962 yılında metal kesitleri su borularından oluşturulmuş ikonik kırmızı sandalyeyi tasarlar.

1964’te Eskişehir’de 4.000 adetlik ranza ihalesini kazanır ve üretimin yerinde gerçekleşmesinin daha ekonomik olacağını düşünerek geçici olarak Eskişehir’e taşınır. Dört ay sonra işi teslim ederek Sivas’a geri döner.

Ankara’da Her Şeye Sıfırdan Başlamak

1968’de iş hacmini artırmak hedefiyle, Devlet Malzeme Ofisi tarafından açılan ihalelere girmeye başlar. Üç yıl boyunca aldığı işleri Sivas’ta imal edip, Türkiye genelindeki illere dağıtır. Ancak hayallerini 240 metrekarelik atölyesine sığdıramaz ve 1971 yılında Devlet Malzeme Ofisi’nin açtığı büyük bir ihaleyi kazanarak tüm üretimini Ankara’ya taşımaya karar verir. Metin Atabey Ata’nın en büyük oğlu, bugün Ersa Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Erol Ata’nın yıllar sonra söyleyeceği gibi, soğuk bir kış gecesinde yola çıkarak 27 Ocak 1971’de Ankara’ya varır. Ailesinin desteğiyle Ankara’da her şeye sıfırdan başlar. Oğulları Erol, Ercan ve Erdem Ata’nın da yardımıyla, dönemin elverişsiz koşullarında üretim yapmaya çalışır.

Erol Ata, bu büyük hayalinin peşinde koşan, ona ve ailesine yol gösteren babasının çalışmalarını yıllar sonra şu sözlerle anlatacaktı: “Devlet Malzeme Ofisi’nden aldığımız ilk büyük işimiz olan 10.000 adet ahşap tablalı, profil ayaklı, metal gövdeli masaların üretiminin zamanında yetişmesi için olağanüstü bir çaba sarf etti. Özellikle masa çekmecelerinin klapa olarak adlandırılan kapaklarının, o güne kadar 9 aşamalı büküm işlemini, yaptığı dayama ayarlarıyla kademeli olarak bükülebilecek duruma getirerek zamandan büyük tasarruf elde etti. Diğer kalıplarla da teslimatların aksamadan, zamanında bitmesini sağladı.”

Ercan Ata ise 70’li yıllarda üretimin zorluklarını anlatırken “Ankara’da dahi sanayi borusu yokken su borularıyla üretim yapardık, metal levha ihtiyacı ise yağ varillerinin gövdelerinden temin edilirdi. Elektrik motoru, makinelerin her biri için ortak kullanılırdı, o esnada ihtiyacı olan makineye bağlanırdı” diyecekti.

Zorluklara karşı eğilmeden çalışmaya devam eden Metin Atabey Ata ve ailesi, 18 Eylül 1978’de Ersa markasını resmen kurarak yeniden yapılanmaya başlar. Uzun süre boyunca metal mobilya üretimi yaptıktan sonra 1987’de ahşap ofis mobilyasının gelecekte daha fazla tercih edileceğini öngörerek ahşap atölyesini kurar. O tarihe kadar yerli makinelerden oluşan üretim parkına, yurt dışına yapılan ziyaretler sonucunda ilk kez ithal makineleri ekler. Yeniliklerin peşinde daima gelişmeyi ilke edinen Ersa markası, dönemin en büyük tedarikçilerinden biri olur.

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki İlk Üretici

Sivas’ta küçük bir atölyede doğan Ersa, Ankara’da dört katlı bir yapıya yayılan üretimini, 14 Mayıs 1990 tarihinde kentin ilk Organize Sanayi Bölgesi’ne üstelik bölgedeki ilk üretici olarak taşır ve üretimine 5.248 metrekare alan üzerinde devam eder.

Gelişimini üretimin yanı sıra tasarım faaliyetleriyle sürdüren Ersa, 1999 yılında çok sayıda uluslararası ve yerli tasarımcıyla iş birliği başlatır. İlk ihracatını 2002’de gerçekleştirir.

Sektörünün en büyük üreticilerinden biri konumuna yükselen Ersa, 2009’un Ağustos ayında büyük bir yatırımla, 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde 23.500 metrekare alana yayılan yeni ve modern bir üretim tesisi daha kurar ve toplam kapalı üretim alanını 34.500 metrekareye taşır.

2010 yılında Design Turkey ve 2011 yılında Red Dot gibi dünya çapında prestijli ödüllerle buluşan marka; Türkiye ve dünyadan çok sayıda önemli isimle iş birliği yaparak tasarım alanında yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlar.
Güvenilirliği ve kalitesiyle yakaladığı başarı, Ersa’yı İstanbul’da mağaza açmaya teşvik eder. İç mekan tasarımını Yalın Tan & Jeyan Ülkü’nün üstlendiği, Ersa’nın mühendislik yeteneğini ve esnek üretim altyapısını yansıtan Box in a Box Idea mimari konseptli mağazasını 2011 yılında İstanbul Fulya’da 1.300 metrekare alan üzerinde açar. Mağaza konsepti aynı yıl American Interior Design tarafından düzenlenen “Best of Year” ödüllerinde, tüm dünyadan finale kalan dört proje arasında yer alır. Ödüllü mağaza konsepti, 2012’de sektöre özel geliştirilmiş ilk yerli yayın olan BoxinaBoxIdea.com’un doğmasını; zamanla farklı akımlara da kucak açan, mimariden, endüstriyel tasarım ve modaya, grafik tasarımdan, fotoğraf ve müziğe geniş bir yelpazede amatör ve profesyonel isimleri bir araya getiren Box in a Box Idea derginin hayata geçmesini sağlar.

Ersa, 2014 yılında İstanbul’daki merkezini Altunizade’ye taşır ve 4 katta 1.350 metrekare alana yayılan müstakil bina, merkezi konumu kadar banliyö karakterine sahip lokasyonuyla firmanın köklerine yakın durur. ŞANALarc tarafından yeniden ele alınan yapı, mağaza olmanın ötesinde mobilya tasarımı, görsel tasarım ve yeni medya prodüksiyonu için bir yaratıcılık merkezi işlevinde yeniden tasarlanır ve Ersa Ideas House adıyla, firmanın sosyal etkileşim, mağaza deneyimi ve çalışma alanı için geliştirdiği “Core Ideas” konseptiyle yeniden oluşturulur. Mağaza çok geçmeden Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından geliştirilen Türkiye Mimarlık Yıllığı 2016’da değerli mimari ve iç mekan projelerinin arasına girmeye hak kazanır.

2014 yılından bu yana dünyanın önde gelen ofis mobilyası markalarından Haworth’ın Türkiye temsilciğini yürüten Ersa, dünya çapında ünlü tasarımcılarla iş birliği yapan Cappellini tasarımlarını Haworth markası altında kullanıcısıyla buluşturur. İtalyan ofis mobilyası üreticisi Quadrifoglio Group’un temsilciliğini yürütürken, aynı zamanda 2016 yılı itibarıyla İngiliz Frem Group ile ortaklık yaparak Avrupa’nın önemli noktalarında görünürlük kazanır.

Çalışma Mekanlarından Sonra Yaşam Alanlarında...

Markasına her daim inanan kurucusu ve Onursal Başkanı Metin Atabey Ata’yı 21 Mart 2017’de kaybeden Ersa, temellerinin üzerine kurulduğu ilke ve değerlerine sadık kalarak büyümeye devam ediyor. Bugün üçüncü kuşağın da dahil olduğu yönetimiyle 50’nin üzerinde ödüllü tasarımı, dünyanın 41 ülkesine ihraç ettiği ürünleri, Türkiye’de ofis mobilyası alanında kurduğu ilk Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri, uluslararası iş birlikçileri ve gelecek dönem yatırımlarıyla, 2018 yılında dünya çapında bir marka olma yolunda 60. yılına büyük bir coşkuyla giriyor. Çalışma mekanlarının yanı sıra yaşam alanları için de tasarımlar geliştiren Ersa, değerli tasarımcıların iş birliğiyle oluşturduğu yeni ev mobilyası serisini, ilk kez Ocak ayında 14. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’nda tanıttı.


Sayı 19
Base Sanalda Öne Çıkanlar