Library of
Design, Art and Idea

Studio Fav.

18.02.2019
Sayı 21

Yaşam alanları ve ortak alanlar için aydınlatmadan, aksesuara parlak, şiirsel ve cesur tasarımlara imza atan Studio Fav. markasının kurucuları mimar İlkay Ala ve tasarımcı Duygu Karakaş ile marka hikayeleri ve Ersa Life üzerine...

Röportaj: Merve Aktaş
Ürün Fotoğrafları: Suat Eman


Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Studio Fav. markası altında bir araya gelene kadar neler yaptınız?

Studio Fav. markası 2015 yılında mimar İlkay Ala ve tasarımcı Duygu Karakaş olarak özgün, yenilikçi ve zamansız tasarımlar ortaya koymak hayaliyle kurduk. Studio Fav. markası kurulmadan önce İlkay Ala mimari projelerini simdi de olduğu gibi yürütüyordu, ben ise kurumsal alanda çalıştıktan sonra Almanya’da tasarım eğitimi gördüm. İkimizi de yeni ve özgün tasarımlar çok heyecanlandırıyordu, kendimizi tasarım üzerinden ifade etmek gibi bir arzumuz vardı ve ortaya Studio Fav. çıktı. Markayı oluşturduktan sonra ilk adımımız Mimar İlkay Ala’nın projelerinde şıkça yer verdiği “Bloom” apliği son kullanıcıların beğenisine sunmak oldu. Ürün duvar aydınlatmasında zarif bir dokunuş arayan kişiler tarafından büyük ilgi gördü. Ardından, aydınlatma kategorisinde masa lambası, sarkıt ve aplikten oluşan “Ola” serisini oluşturduk. Aydınlatmayı takiben yaşam alanları için mobilya ve aksesuarlar üretmeye başladık. Şu anda 40 parçadan oluşan ve her geçen gün yeni ürünler ile zenginleşen yaratıcı bir ürün gamına sahibiz. 

Tasarım dilinizi “parlak, şiirsel ve cesur” olarak tanımlıyorsunuz. Bu yaklaşımın çıkış noktasını nasıl anlatırsınız?

Tasarımın arkasında bir fikir olmasının, kullanıcıya yeni bir bakış açısı, yeni bir deneyim yaşatması gerektiğine inanıyoruz. Bunu zaman zaman alışılmışın dışındaki geometrik formlar ile zaman zaman günlük hayatımızın içinde olan objelerin farklı yorumlarıyla gerçekleştirmeyi deniyoruz. Ürünlerimizde tasarım fikrini yenilikçi, şık bir sadelik içinde kullanıcıya yaşatmaya gayret ediyoruz. Bizim gözümüzde tasarımda farklılaşmak, denenmemişi denemek oldukça cesaret istiyor, hedefimiz ileriki yıllarda bunu daha da yoğun çalışmalarımıza aktarmak.Fotoğraf: Şener Yılmaz Aslan


İmza malzemeleriniz pirinç ve mermer. Bunun özel bir nedeni var mı?

Pirinç ve mermer hem zamansız hem de kalite vurgusunu sadelik içinde yapmamıza imkân veren malzemeler. İçlerindeki uyumları ise son derece kuvvetli… Farklı desen ve renk alternatifleri sunan mermer türleri ve pirinç tonları ile etkili bir görsellik yakalamamıza izin veriyor.

Sizce Studio Fav. hangi tarzdaki mekan kurgularına cevap niteliğinde?

Ürünlerimizi genelde evinde çarpıcı ama abartısız bir görsellik yakalamayı hedefleyen kişiler tercih ediyor. Tasarımlarımız modern ve klasik stile de rahatlıkla uyum sağlayabilecek yapıda olduğu için farklı kitlelere de kolaylıkla hitap ediyor.

Tasarım ve üretim süreçlerinizden kısaca bahsedebilir misiniz, hangi konular sizin için öncelikli ve vazgeçilmezdir?

Fav. koleksiyonları bahsettiğimiz gibi ağırlıkla pirinç ve mermerin kullanıldığı ve bu ikilinin modern ve minimalist formlarda yorumlandığı ürünler içeriyor. Tasarım fikrimizi kaliteli bir uygulama içinde müşteriye aktarmak bizim önceliğimiz ve bu nedenle ürünlerimiz pirinç ve mermer alanında en usta isimlerin ellerinden çıkıyor. Bunun dışında bu yıl seramik malzemesini de ürünlerimizde kullanmaya başladık, en son Le Muguet markası ile bir seramik sehpa serisi çıkardık. Bu yeni malzeme seçimimiz ile yaşam alanlarında daha sıcak, samimi ve renkli bir ton yakalamayı hedefliyoruz.


Tasarımlarınız modern ve yenilikçi çizgilere sahip olsa da aynı zamanda bir o kadar zamansızlar. Bu başarması güç bir hedef… Sizin formülünüz nedir?

Zamansız tasarımlar oluşturmak birçok markanın olduğu gibi bizim de hedefimiz. Bunu yaparken geçmiş tasarımları yeniden yorumluyor ve geçmiş, günümüz ve gelecek arasında bir bağ kurmaya çalışıyoruz. Bizim açımızdan tasarladığımız ürünleri yalınlık içerisinde kullanıcıyla duygusal bir bağ kurabilmesi çok önemli çünkü ürünleri tasarlarken ve üretirken arzumuz, Studio Fav. ürünlerinin yıllar boyu kullanıcılara eşlik etmesi, yıllandıkça daha çok sevilmesi.

Aydınlatma, aksesuar ve mobilya tasarımları yapıyorsunuz. Bu üç kategori arasından en çok zorlandığınız hangisi oluyor?

Aydınlatma ürünleri tasarlarken etkileyici bir görsellik kadar işlevselliğe de cevap vermemiz gerekiyor. Ürün tasarımında mekânın özelliklerini göz önünde bulundurmamız, aydınlatma ihtiyacını ne şekilde karşılayacağımızı iyi kurgulamamız gerekiyor. Hem estetiği ve hem işlevselliği ön planda tutmamız gerektiği için aydınlatma hem zor bir o kadar da eğlenceli bir tasarım kategorisi bizim açımızdan.

Tasarımlarınız arasında yer alan ayaklı saksı gibi bitki özelinde tasarlanan aksesuarları Studio Fav.’da daha sık görecek miyiz?

Yaşam alanlarında bitkinin getirdiği dingin enerjinin bir parçası olmayı çok seviyoruz. “Cherie” pirinç saksıyı tasarlarken ev bitkilerini sergilemenin sofistike ve şık bir yolunu keşfetmeye çalıştık. Bitkilere özel tasarımlarımıza 2019’da ağırlık vereceğiz.

2019’da Studio Fav.’da ne gibi değişiklikler olacak? Ürün ailesi genişlemeye devam edecek mi?

Ürün yelpazemizi yeni koleksiyonlar ile genişletmek istiyoruz. 2019’da duvar aydınlatmalarında mermerin daha da ön planda olduğu bir koleksiyon hazırlamak istiyoruz. Bunun dışında seramik ve mermer, sehpalarımızda sık kullandığımız malzemeler. Renk ve formun ön planda olduğu yan sehpaları bu malzemeler ile ortaya koymak gibi bir hedefimiz var.

Bir mimar ve tasarımcı olarak Ersa’nın 60. yılında ilk kez kullanıcısıyla buluştuğu yeni yaşam konsepti hakkında neler söylersiniz?

Ersa’nın 60 yıllık tasarım tecrübesini ev özelinde yaşam alanları yaratmakta kullanmaya başlamasını çok heyecan verici buluyoruz. Ersa her zaman yenilikçi, tasarıma değer veren, bunun için sektörün önde gelen isimleri ile iş birliği yapan bir marka. Yaşam serinin ürünlerinde de özgün tasarıma verilen değeri yoğun olarak hissetmek mümkün. Bizim için ise Ersa'nın bu yeni döneminin bir parçası olabilmek son derece mutluluk ve gurur verici.

Sayı 21
Olması Gerekene Ulaşmak Dhoku