Library of
Design, Art and Idea

Olması Gerekene Ulaşmak

18.02.2019
Sayı 21

“Konfor, fonksiyonellik ve estetik” kavramlarının üçünü bir arada bulunduran tasarımlardan bahsetmek geçmiş yıllarda zor olsa da; günümüzde alışkanlıkların değişmesi, teknolojinin ilerlemesi, yenilikçi yaklaşımlar; tüm bu özellikleri kapsayan tasarımları artık mümkün kılmış durumda.

Yazar: Candan Durusöz Akgün

Bir dönem evlerin en büyük alanları olan salonların sadece misafirler geldiğinde kullanılıyor olması, geçmişteki alışkanlıklarımızı bize tekrar sorgulattı. Gösterişli ve ergonomiden uzak mobilyalarda geçirilen saatleri anımsayın! Hızlı yapılaşma, şehirleşmenin verdiği sıkıntılar ve bununla birlikte yaşam alanlarını daha küçük metrekarelere sığdırma telaşı, yıllar içinde salon kullanımını tamamen ortadan kaldırdı. Daha akıllıca seçimler yapmak zorunda bırakıldık. Rahatlık ve fonksiyonellik işin içine dâhil olunca tasarımcılar ve markalar; uzun süreli kullanıma uygun, dayanıklı, zamansız ve estetik kaygıyı da taşıyan şık tasarımlara yöneldi. Bunun yanında çevreci yaklaşımlar da kendini göstermeye başladı. Açıkcası konforlu ve ideal bir yaşam alanı için gerekli olan tüm bu ihtiyaçların belirlenme süreci tamamlanıp, eldeki verilerle tasarıma yön vermek kolaylaşsa bile, birçok doneyi bir arada toplayan tasarımlara imza atmak profesyonel olmayı gerektirmekte…

60 yıldır mobilya sektöründe faaliyet gösteren Ersa’nın; ofis rahatlığını ev mobilyalarına taşımasını bu sebebe dayandırmak pek yanlış olmaz sanırım. Teknolojiyi, yenilikçi bir bakış açısıyla nihai tüketiciye üstelik çevre dostu ürünlerle taşıyan Ersa, “Ersa Life” serisinde sadece Türk tasarımcılar ile değil uluslararası tasarımcılarla da iş birliktelikleri gerçekleştirerek, en son trendleri tasarımlarına taşımış görünüyor. Ersa, yaşam alanlarına konfor ve estetik kavramlarını dâhil ederken tasarımlarına artizan dokunuşlar da katarak markanın zanaata verdiği önemi vurguluyor. 


İtalyan tasarımcı Paola Piva imzası taşıyan “Antilla Sofa”; ergonomik yapısı, istenildiği taktirde kişiselleştirilebilen formu ile dikkat çekerken; yaşam alanlarında en çok vakit geçirilen alanların önceliğinin rahatlık olduğuna vurgu yapıyor. Türk tasarımcılardan Burak Koçak, son dönem trend olan yuvarlak hatların izinden gidiyor ve “Easy Sofa” ile yalın ama bir o kadar konforlu alanlar yaratmanın ne derece önemli olduğunun altını çiziyor. Ünlü İtalyan Mimar, Claudio Bellini’nin tasarımı “Charleston Sofa” ise İtalyan şıklığını yaşam alanlarına artizan bir yaklaşımla taşırken, Ersa R&D, Design Team daha modern ve kimi zaman detaylara gizlenmiş, geçmişe gönderme yapan tasarımlarla yeni ve eskiyi ustaca harmanlıyor. Studio Balutto Associati imzalı, karakteristik sırt ve kolçak tasarıma sahip “Polar Lounge” tasarımcının ofis mobilyalarındaki konfor tutkusunu iç mekânlara taşıyor. Ersa’nın imza tasarımlarından biri haline gelen “Follow Me” puf, Toine van den Heuvel’in form ve işlevsellik ortaklığına estetiği dâhil etmesiyle bambaşka bir boyut kazanıyor. Tasarımdaki net ve anlaşılır çizgi her üründe kendini gösterirken, “Ersa Life” serisindeki her bir tasarım birbiriyle kullanım için uygun. Yaşam, yemek ve uyku olarak üç bölüme ayrılan seri, yaşam alanlarının zamansız tasarımlarla, birbiriyle uyum içinde olmasına olanak veriyor.

Günümüzde ve bundan sonraki dönemlerde her bir tasarım; “konfor ve fonksiyonellik” ana başlıkları altında toplanacak. Her ne kadar teknoloji, insan faktörünün önüne geçmeye çalışsa da artizan detaylardaki kusursuzluğun şıklığını asla yakalayamayacak!

Sayı 21
Maiizen Studio Fav.