Library of
Design, Art and Idea

Maiizen

18.02.2019
Sayı 21

2014 yılında aydınlatma ve ürün tasarımcısı Ceren Gürkan tarafından kurulan Maiizen, hayatlarını aydınlatma tutkusuyla yaşayanlar için yüksek kalitede el yapımı tasarımlar sunuyor.

Röportaj: Merve Aktaş
Atölye Fotoğrafları: Şener Yılmaz Aslan
Ürün Fotoğrafları: Oytun Özüdoğru


Maiizen isminin doğuşunun sizin için mavi ve zen kavramının bileşiminden geldiğini biliyoruz. Bu iki kavramın sizin tasarımlarınızdaki izleri nelerdir?

Mavi en sevdiğim renk, biraz kişisel bir tercih. Derin mavinin hem sıcak hem soğuk bir ton ve huzur veren, insanları dengeleyen bir etkisi var. Zen ise insanların hayatlarında huzurlu bir ortam yaratma dürtüsünün en önemli kaynağının ışık olduğunu vurguluyor. Maiizen koleksiyonun herhangi bir parçası bile size yaşadığınız ortamla ilişki kurmanızı sağlayacak hikayeler sunabiliyor.

Tasarımdan üretime işinizden en keyif aldığınız süreçler hangileri oluyor?

Fikri ilk bulduğum an, en heyecanlandığım ve üzerine konuşmaya doyamadığım zaman oluyor. Kafamdaki resme üç boyut kazandırdığım, istediğim ayrıntıları tamamladığım ve sonunda "bitti" diyebildiğim zaman durum daha da keyifli bir hal alıyor. Her malzemenin üretim süreci olduğu için her biri farklı bir tat veriyor. Özellikle seramik size yaptığınız şeyin sonucunu en uzun sürede gösteren malzemedir. Fırının kapağını açma anı harika oluyor.

Tasarladığınız her ürünün sizin için özel olduğunu tahmin ediyoruz. Fakat oldukça farklı bir forma sahip olan “Time” ürününün bir hikâyesi var mı?

"Time"ın diğerlerinden farklı bir öyküsü var. Başlıca sebebi ilk tasarım olması. Uzun zaman boyunca koleksiyonun prototiplerini yaptım, vazgeçtim, sonra onu değiştirdim. Kum saati formundan esinlendim çünkü "Time" benim için, Maiizen'in doğumu için beklediğim zamanı temsil ediyor.

Işığa form vermenin sizin için sihirli bir yaratım süreci olduğunu söyleyebilir miyiz? Bu süreç sizin için nasıl bir yolculuk oluyor, anlatabilir misiniz?

Işık hayatımızın kaynağı... O kadar kuvvetli ki onunla şarj oluyoruz. Güneş'e dönen çiçekler gibi biz de yüzümüzü ışığa dönüyoruz. Işığın etrafında bir araya geliyoruz, ışığın etrafında kutlama yapıyoruz. Geceleri gündüze bağlarken ışık yakıyoruz. Kısacası ışık bir ihtiyaç... Maiizen bu ihtiyacı, ışığı doğadan ve günlük yaşamdan aşina olduğumuz formlara sokarak, gördüğümüzde bizi rahatlatıp mutlu eden objelerle birleştirerek gideriyor. Haliyle ortaya; fonksiyonelliğin görsellikle el ele gittiği, farklı duyguları ifade eden, aynı zamanda onları yansıtan, ilişki kurulabilen ürünler çıkıyor. Tam da bu sebepten her tasarımın bambaşka bir hikayesi var. Tasarım ve üretim de bir doğum aslında ve biz bu doğum hikayelerini anlatmayı çok seviyoruz. Örneğin koleksiyonumdaki "Space" serisini tasarlarken çocuksu içgüdüleri harekete geçiren gizemli bir dünyadan ilham aldım. "Cocoon" ise ipek böceğinin kozasını yaparken yaşadığı mucizevi doğa olayından çıktı. Işığın uyarıcı etkisiyle içgüdüleri harekete geçirip zihni aydınlatma, hayal gücünü besleme durumu var; bu benim ve Maiizen'in gizli gücü. Aydınlatmanın böylesi iki ayrı boyutunun oluşu beni yeni fikirler üretmek, yeni ürünler tasarlamak için çok motive ediyor.


Bir tasarımcı olarak yaratıcılığınızı her daim muhafaza etmeniz ve beslemeniz gerektiğini tahmin ediyoruz. Size ilham verdiğine inandığınız bir ritüeliniz ya da kaçış noktanız var mı?

Öncelikle sorunuzu çok beğendim. Bu kadar zamandır bir ritüel oluşturmuş muyum diye düşündürdü. İlham geldiğinde ya hemen çiziyorum ya da not alıyorum. Bazen rutin hayat tıkanmama neden oluyor; rutinimi bozup yapamadığım ya da zaman ayıramadığım şeylere yöneliyorum. Resim yapmak, fotoğraf çekmek, sergiye gitmek ya da izlenmek üzere bekleyen filmlerden birini açmak gibi... Beynim önce bir süreliğine duruyor, sonra da yaptıklarımdan beslenmiş olduğunu fark ediyorum ve hemen işe koyuluyorum.

Maiizen tasarımları hangi ruha sahip alanların bir parçası olmalı sizce?

Maiizen koleksiyonu oluşmaya başladığında parçaların farklı ellerden çıkmış gibi göründüğünü fark ettim. Sanki her biri farklı bir dönemime aitti. Kendimi sıkılgan ve değişken biri olarak tanımlayabilirim, bu özellikler Maiizen'e de yansıdı. İşte bu yüzden her bir parça farklı insan ve alanlara uyum sağlayabilir. Her insanın koleksiyonun içinden en az bir ürünü beğenmesini hedeflemiştim. Aynı zamanda hem maksimalist hem minimalist hem de post modern mekanlarda kullanılabilir olmalarını istemiştim. Umarım başarabilmişimdir.

Tasarım hayatınız boyunca size ilham vermiş, şu an hayatta olan ya da olmayan, bir gününüzü geçirmek ve sohbet etmek istediğiniz, tasarımcı/düşünür ya da sanatçı var mı?

Ressamlardan Caspar David Friedrich ve resimlerinde ışığı çok güzel kullanan Joseph Mallord William Turner. Ve sevdiklerimden heykeltıraş  Auguste Rodin olabilir.

Çağımızın değişen yaşam şekilleri ve eğilimlerin etkisiyle giderek endüstriyelleşen sektöre karşın zanaat kültürünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Zanaat ile bağını devam ettirmek isteyen kişilere ne gibi bir tavsiye verirsiniz?

Eskiden daha endüstriyel ürünler kullanılıyordu. Teknoloji geliştikçe insanlar el yapımı ürünlere daha çok ilgi göstermeye başladı. Teknolojiyi iyi kullanarak yapılan el yapımı ürünlerin çok daha gözde olacağını düşünüyorum. İnsanlar her şeyi hızlı tüketiyor, o sebeple zanaat ile bağınızı devam ettirmek istiyorsanız el işçiliğine ve usta çırak ilişkisine önem vermenizi öneririm. Kendi işinizin patronu olmak kolay ama başınız sıkıştığında danışabileceğiniz ustalarınızın da olması çok değerli.

Koleksiyonunuza yakın zamanda dahil olacak tasarımlar var mı? Varsa onların da ana malzemesi cam, seramik ya da ahşap mı olacak yoksa ileride başka sürpriz malzemeler de karşımıza çıkacak mı?

Yakında malzemesi el yapımı cam olan, deniz minaresinden ilham alarak tasarladığım "Pia" adlı bir ürün çıkacak. Bir de her biri benim elimden çıkacak porselen ağırlıklı yeni bir koleksiyon oluşturmak üzerine yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Sonraki koleksiyonlarda farklı bir malzeme olarak metal de kullanmayı düşünüyoruz.

Kuruluşunun 60. yılında ilk kez ev mobilyası alanında üretim yapan Ersa’nın yeni yaşam konsepti için marka ile iş birliği yaptınız. Maiizen firmasının kurucusu olmanızın yanı sıra başta bir aydınlatma ve ürün tasarımcısı olarak Ersa’nın Yaşam, Yemek, Uyku olmak üzere üç gruba ayrılan yeni yaşam konsepti hakkında ne söylersiniz?

Yeni yaşam konseptini ve tasarım dünyasını Maiizen'in çizgisine uygun gördüğümüz için Ersa ile çalışmaktan çok memnunuz. Sadece kurumsal alanlara değil özel mekanlara ve yaşam alanlarına sade dokunuşunu da çok sevdik. Belki Ersa'nın yeni yaşam konsepti ile farklı ürün grupları da oluşturabiliriz.

Teşekkür ederiz.

Rica ederim.

Sayı 21
Unutma Bahçesi Olması Gerekene Ulaşmak