Library of
Design, Art and Idea

İzole Project

26.04.2020
Özel Sayı

"...hepimiz hayatını muhtemelen dil aracılığıyla gerçeklik ve anılarla ilgilenerek geçirecek birer sanat öğrencisiyiz. Gelin ortak hafıza, ulusal hafıza ya da etnik hafızadan değil, kendi hafızamızdan bahsedelim. Nitekim tarih boyunca ulusal ve ortak hafızanın bulandırdığı ve değiştirdiği de hep bireysel hafızamızdı.” Yan Lianke’nin çevrimiçin olarak verdiği “Çin Kültürü” dersine giriş yaparken kullandığı bu sözler İzole Project için de bir çıkış cümlesi niteliğinde.

Yazı: Şener Yılmaz Aslan


Birkaç arkadaşın karantina sürecinin hemen öncesinde sohbet ederken artık sergi açılışlarında buluşmanın, bisiklet sürmenin, sanat üretmenin ve hatta bir cafede oturmanın bile o kadar kolay olamayacağının farkına vararak başlatma kararı aldıkları İzole Project, karantina sürecinde de sanatsal üretimlerine devam etmek isteyenlerle bu günlerin hafıza kaydını, fotoğraflayarak, yazarak, resmederek ya da diğer görsel işitsel yöntemler ile birlikte tutmayı hedefliyor. Bu bireysel hafıza örnekleri yavaş yavaş bir puzzle gibi birleştiğinde ise gelecekte toplumsal hafızamıza ışık tutacak.


"İzole Project" toplantısından bir görüntü


Sosyalleşme arzularının artık Zoom toplantıları ile tatmin edilmeye çalışıldığı bu yeni dönemde İzole Project de süreci Zoom üzerinden uzun süreli ve bazen yirmi-otuz kişiyi bulan sanatçı toplantıları düzenleyerek sürdürüyor. Her geçen gün yeni sanatçıların dahil olduğu ekip katılımcılarının eserleri İzole Project instagram hesabı ve web sayfası üzerinden sürece yayılarak yayınlanıyor ve her hafta yeni bir güncelleme ile devam ediyor.

Son olarak, Yan Lianke konuşmasını şöyle bitirdiğini de ekleyelim; “Yüksek sesle konuşamıyorsak, fısıldayalım. Fısıldayamıyorsak hafızalara sahip, sessiz insanlar olalım. COVID-19’un başlangıcını, şiddetlenmesini ve yayılmasını deneyimleyen bizler, savaşı kazandıktan sonra zafer şarkıları söyleyen kalabalıklar geldiğinde sessizce geri adım atan insanlar olalım, içinde hafızalarını koruyan mezarları yüreklerinde taşıyan, hatırlayan ve bir gün bu anılarını gelecek nesillere aktaracak insanlar.”

Özel Sayı
Kapak Çizerlerimize Sorduk... Portfolyolar