Library of
Design, Art and Idea

09.06.2015

Hoşaf Atölye (VideoBOX)

Timuçin Öncül : Marmara Güzel Sanatlar Üniversitesinde Şeyda ile tanıştık. Şeyda o sıralar defter yapıyordu ve biz de bunu biraz daha profesyonel hale getirmek istedik.

Şeyda Ünal : Okuldaki bitirme projesinde bir konu belirledim. Seyehat etmek üzerine bir konuydu. Kadıköy haritası ile başladım işe. Önce Kadıköy haritasını yaptım, turistik bir harita bu, içinde mekanlar var, dışarıdan gelen birinin Kadıköy’ü gezebileceği bir rota var. Onun dışında yan ürün olarak da kartpostallar ve defterler tasarladım. Tamamen seyehatinizde yanınızda bulundurabileceğiniz, içini doldurabileceğiniz, içinde farklı yönlendirmeler olan bir defter ile başladı olay.

Ben kendi kendime defter yapma çalışıyordum birgün, Timuçin’e hediye etmek üzere. Daha sonra Kadıköy’de dükkanı olan bir mücellit ile tanıştım. Onun yanında çıraklık ettim. Haftanın bir günü gidip yaptığı işleri gözlemliyordum. Kağıt nasıl katlanır, nasıl müdehale edilir, nasıl tamir edilir. Biraz bunları gözlemleme olanağı buldum onun yanında. Klasik cilt yapmayı öğrendim. Defter kapaklarında serigrafi ve linol baslı, uno baskı gibi teknikler uygulayacağız şimdi. Geleneksel tekniklerle bitkilerin suyundan elde edilen boya ile kağıtları boyayıp biraz daha özel defterler yapmayı düşünüyoruz.

Timuçin Öncül : Defterlerin satışına şöyle başladık. Önce bir arkadaşın kafasi var oraya götürdük, daha sonra bir iki tane dükkana götürdük ve internet sitesine sunduk. Onlar kabul ettiler ve biraz yaygınlaşmaya başladı. Biz de daha sonradan defterleri bir kutuya koyarak satmaya karar verdik. Moda’da bir bisikletin arkasında haftasonları akşam saatlerinde birkaç saat Şeyda ile çıkıp tamamen işborta mantığına yönelik defter satmaya başladık. Bize gelen tepkiler o kadar iyi olmaya başladıki, oradan farklı işler almaya başladık.

Şeyda Ünal : Hoşaf Atölye ürünlerini İstanbul’da birçok tasarım ürünleri satan dükkanlardan, web sitelerinden bulabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyada da en çok Facebook’da aktif olmak üzere ürünlerimize ulaşabilir ve etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.


En Beğenilen Videolar

Sedat Girgin (VideoBOX) Bizon Studio (VideoBOX)